Turizmde telekonferanslı toplantı yapıldı

İl Kültür Ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır; Turizm Sektörüyle Telekonferans Sistemiyle Bir Toplantı Gerçekleştirdi.

02:19:52 | 2020-05-11

 

 

İl Müdürü Mehmet Tanır toplantı açılışında; sektör temsilcilerini bakanlığın turizm sektörüne yaptığı destek ile merak ettikleri konularda bilgilendirdi.

 

Toplantıda coronovirüs sonrası Afyonkarahisar'da alınacak tedbirler de görüşüldü.

 

Sektör temsilcileriyle yapılan görüşmede öne çıkan görüş ve öneriler:

Çalışan personellerinden şartlara uygun olan personeller için kısa çalışma ödeneği desteğini almaya başladıkları belirtildi.

Sertifikasyon uygulamasının çok yararlı olacağı, personellerinin bu konuda eğitilmesi talep edildi.

 

Otellerin hizmete açılması sürecinde;  kıyı turizmin daha şanslı olduğu, termal tesislerin bu konuda daha mağdur olduğu ve termal havuzlar açılmazsa bir anlamın olmayacağı bu süreci daha zor atlatılacağı belirtildi.

Temmuz-Ağustos ayında gurbetçi gelirse iç piyasa hareketlenebilir.

 

Termal otellerin hizmete açılabilmesi ve hijyen konusunda; Afyonkarahisar, Sandıklı ve Gazlıgöl  ortak bir yapı kurmalı.

Çalışanların da virüsle ilgili büyük korkular yaşadığını ve daha iyi hizmet verebilmesi için psikolojik destek verilmeli.

 

Personel maskeli, resepsiyon maskeli, tulumları giyilmiş, valizler steril ediliyor. Böyle bir ortama niye girilsin. Turist gergin bir ortama gelmemeli.

Yaşam normale dönmeden otelleri açılmamalı.

 

Sağlık Müdürlüğünden virüs ve korunma yollarına ilişkin eğitim talep edilebilir, eğitim zorunlu olmalı ve sonucunda katılanlara belge verilmelidir. Zafer Kalkınma Ajansına eğitim projesi sunulabilmeli.

 

Tesislerde yarım kapasite ile odaların bir gün steril edilerek bekletilmesi ile termal su hizmeti verilmesi avantaj sağlayabilir.

 

Termal sektöründe bir çok alanda önde olmamız dolayısıyla bizim atacağımız adımlar sektöre rehberlik olacaktır.

Termal su kullanım bedeli ile Haziran ayında verilecek ödemeler  uzatılmalı; (Bu talep Valilik İl Özel İdaresi tarafından dikkate alınarak Haziran ayı ödemeleri 6 ay ertelenmiştir.)

 

En önemlisi olan hijyen sorunlarımıza çözüm ve Kültür ve Turizm Bakanlığı destek bekliyoruz.

Halkın gidebileceği tesisler onaylı olmalı.

 

 

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy bugünkü yaptığı salgın sonrası turizm hedefleriyle ilgili açıklamasında; sertifikasyon kriterleri ve diğer gelişmelerle ilgili bilgilerin  https://tga.ktb.gov.tr den   takip edilebileceğini belirtti.

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır;  "Afyonkarahisar turizm sektörünün bakanlığın belirlemiş olduğu kriterleri iyi takip etmesini ve sürece adaptasyon için gerekli tedbirleri almasını sektör temsilcilerine ilettik. Süreci Türkiye Turizm Tanıtım ve Gelişim Ajansı sayfasında yer alan kriterlerin uygulanmasını Bakanlığımız adına İl Müdürlüğümüz olarak hassasiyetle takip edeceğiz." dedi.
ETİKET :   Turizmde telekonferanslı toplantı yapıldı

Tümü
UA-134287545-1