Haber Detayı
17 Şubat 2018 - Cumartesi 00:34 Bu haber 1709 kez okundu
 
Yetiştirici taahhüdü ihlalden ceza aldı
Yetiştirici taahhüdü ihlalden ceza aldı Ulusal yayım yapan Yeni Akit ve Yeni Asır gazetelerinde gerçekleri yansıtmayan bir haber yayımlandı. Habere göre; Afyonkarahisar’da yaşayan Hasan Ö. adlı şahsın, bakanlığın çiftçilere destek kapsamında 3 yıl satmamak şartıyla verdiği 100 adet damızlık ineği satarak, milyonlarca liralık vurgun yaptığı ve bu dolandırıcılığı örtbas etmek için de denetmenler ile anlaştığı iddia edildi.
Gündem Haberi


Yetiştirici taahhüdü ihlalden ceza aldı

Ulusal yayım yapan Yeni Akit ve Yeni Asır gazetelerinde gerçekleri yansıtmayan bir haber yayımlandı.

Habere göre; Afyonkarahisar’da yaşayan Hasan Ö. adlı şahsın, bakanlığın çiftçilere destek kapsamında 3 yıl satmamak şartıyla verdiği 100 adet damızlık ineği satarak, milyonlarca liralık vurgun yaptığı ve bu dolandırıcılığı örtbas etmek için de denetmenler ile anlaştığı iddia edildi.

Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için bakanlık tarafından çiftçilere verilen destekler istenen sonuçları vermiyor. Bu durumun en somut örneği ise Afyonkarahisar’da yaşandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çiftçilere verdiği destekleme bağlamında 3 sene satmamak şartıyla 100 adet ithal damızlık inek alan ve bu inekleri satarak bakanlığı dolandıran Hasan Özdemir’in, yaptığı milyon liralık vurgunun üzerini her türlü yöntemi kullanarak kapattığı ortaya çıktığı iddia edildi.

Haberle ilgili edindiğimiz bilgiye göre; söz konusu damızlık ineklerin tarımsal destekleme fonundan getirilmediği, şahsın kendi finansmanı ile ithal ettiği, 3 yıl satmayacağına dair taahhütname verdiği ve Afyonkarahisar tarım İl Müdürlüğü tarafından taahhüt ihlalı dolayısyla hakkında işlem yapıldığı öğrenildi.

İl Müdürlüğünün gerekli işlemleri zamanında ve tam olarak gerçekleştirdiği, müdürlük personelinin suçlanması hususunda büyük yanlışlık olduğu ifade edildi.

Ulusal medyada yayınlanan haberin gerçekleri yansıtmadığı öğrenildi.

 

İşte gerçek olmayan haber:

 

SERT CEZALANDIRILACAKLAR

 

Geçtiğimiz yıl 12.8 miyar lira olarak gerçekleşen ve bu yıl da 14.8 milyar lira olarak gerçekleşmesi beklenen tarımsal destekler, tam manasıyla amacına ulaşamıyor. Et fiyatlarının ucuzlaması ve çiftçinin rahat bir nefes alması amacıyla hayata geçirilen tarımsal destek projesinin başarıya ulaşamamasının nedeninin denetim eksikliği olabileceği dile getiriliyor. Geçtiğimiz ay verilen desteklerin amacına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığının gündeme gelmesi üzerine bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, söz konusu desteklerin yüzde 100 denetlenemediğini ifade ederek, usulsüz kullanımların sert cezalandırılacağını açıklamıştı.

 

Tarımsal desteklerin denetimi konusunun Bakan Fakıbaba’nın açıklamaları ile gündeme gelmesinin ardından, desteklerinin amaçlarına neden ulaşamadığı sorusunun en net cevabı Afyonkarahisar’dan geldi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çiftçilere verdiği destekleme bağlamında 3 sene satmamak şartıyla 100 ithal damızlık inek alan ve bu inekleri satarak bakanlığı dolandıran Hasan Özdemir’in, yaptığı milyon liralık vurgunun üzerini her türlü yöntemi kullanarak kapattığı ortaya çıktı. Bakanlığın verdiği damızlık inek desteğini alabilmek için bir şirket kuran ve 3 sene satmamak şartıyla 100 ithal inek alan Hasan Özdemir’in, inekleri hemen elden çıkardığı ve bu durumun anlaşılmaması için Tarım İl Müdürlüğünde denetimden sorumlu olan kişiler ile anlaştığı belirlendi.

 

Mevcut durumdan şüphelenilmesi üzerine bakanlığın verdiği destekle kurulan Saraydüzü köyündeki çiftliğe kontrole giden görevlilerin, Hasan Özdemir’in imzası bulunmadan tutanak tuttuğu ve söz konusu tutanağın ardından geçtiğimiz yıl Temmuz ayında açılan soruşturmanın, Tarım İl Müdürlüğü bünyesindeki bazı odaklar tarafından sümen altı edildiği iddia ediliyor. Aylar geçmesine rağmen olayla ilgili işlem yapmayan Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba’nın açıklamasının ardından paçaları tutuştu.

Söz konusu dolandırıcılık olayının şüphelisi Hasan Özdemir’in, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’dan, Avrupa Birliği’nin de desteği ile finansman alarak modern bir çiftlik yaptırdığı ve bu çiftliği de satmak için el altından bastırdığı broşürleri dağıttığı öğrenildi.

 

BAKAN FAKIBABA 'YAKARIM' DEMİŞTİ

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, geride bıraktığımız ay yaptığı bir açıklamada tarım ve hayvancılık ile ilgili verilen desteklerin yüzde 100 denetlenemediğini ifade ederek, takım çalışmasının önemine değindi ve “Bu iş takım oyunu, tek başına bir bakanın ya da merkezdeki bürokratın başarılı olması mümkün değildir. Başarı asıl yerelde olur. Bu bağlamda çok ciddi çalışmalarımız var. Arkadaşlarıma inanıyor ve güveniyorum, çok dikkatli olacaklar, ölçüp biçecekler” ifadesini kullandı.

“Eğer verdiğimiz destekler yanlış yerlere gittiyse onun parasını il müdüründen alırım. Çünkü bu paralarda tüyü bitmemiş yetimlerin ve 80 milyonun hakkı var. Kanunlara aykırı işlem tespit edilirse hem kendi arkadaşımızı hem de o parayı alanı savcılığa veririm” dedi.

Kaynak;Yeni Akit

 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yetiştirici, taahhüdü, ihlalden, ceza, aldı,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Yağışlı
Güncelleme: 16.12.2018
Bugün
-
Pazartesi
-
Salı
-
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Afyon

Güncelleme: 16.12.2018
İmsak
06:32
Sabah
08:02
Öğle
13:00
İkindi
15:24
Akşam
17:46
Yatsı
19:10
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı