301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Ocak 2018 - Pazar 00:02 Bu haber 713 kez okundu
 
Miniklere verem hastalığı anlatıldı
7-13 Ocak Verem Eğitim ve Propaganda Haftası olması nedeniyle Ayşegül Arsoy İlkokulu 4-A sınıfı öğrencileri öğretmenleri Özcan Çalışkan nezaretinde Afyon Veremle Savaş Dispanserini ziyaret ettiler.
Sağlık Haberi


  

 

 

Öğrencileri Dispanser kapısında Dr.  Mervegül Sabah karşıladı.

 

Öğrenciler, Dispanserin bölümlerini görevli tarafından gezdirildi.Dr. Mervegül Sabah öğrencilere Verem Hakkında şunları söyledi: Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, verem hastalığının tedavi başarısında Türkiye ortalaması yüzde 91 olarak gerçekleşti. Verem hastalığının dünyada oldukça yaygın olduğunu belirten Afyonkarahisar Tüberküloz İl Koordinatörü, “Dünya nüfusunun yaklaşık dörtte  biri verem mikrobu ile enfektedir.

 

 

Her yıl 10,4 milyon kişi verem hastalığına yakalanmaktadır. 2016 yılında dünya genelinde 1.7 milyon tüberkülozdan ölüm kaydedilmiştir. Dünyada bir tek etkene bağlı tedavisinin olmasına rağmen en çok ölüme yol açan hastalıktır.

 

 

Türkiye’de yılda yaklaşık 12 bin yeni verem hastasının ortaya çıktığı da kaydedilen açıklamada, “Hastaların yaklaşık %66’inde akciğer tüberkülozu varken, %34’inde akciğer dışındaki organlar, Lenf bezleri, plevra, kemik, böbrek, beyin tutulmuştur. Ülkemizde 2016 yılı tedavi başarısı %91’dir. DSÖ Avrupa Bölgesinde yer alan 53 ülke arasında başarı sırasında Türkiye 3. sırada yer almaktadır. Verem kaynağı, tedavi görmemiş aktif akciğer ve gırtlak (larinks) veremi olan hastalardır. Hasta insanlardan öksürme hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi ile ortalama 2-3 haftada bulaştırıcılık büyük oranda yok olur.

 

 

 Bu, hastalık değildir. Vücutta verem sessiz durduğu ve adeta hapsedildiği bir durumdur. Vücut direnci düşünce basil çoğalarak hastalanmaya yol açar. Hastalığın gelişmesine yol açan vücut direncini düşüren hastalıklar ve etkenler vardır. AIDS bu bakımdan vücut direncini en çok kıran hastalıktır.

 

 

Verem Hastalığı, klinik bulguların ortaya çıktığı bir durumdur. En çok akciğeri tutar. Tuttuğu diğer organlar; akciğer zarları, lenf bezleri, kemikler, böbrekler, beyin zarlarıdır. Vücudun bütün organlarında hastalık yapabilir.

 

 

Verem hastalığının, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi gibi durumlarla kendisini gösterdiği, öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığıdır. İki-üç haftadan uzun süren öksürükte veremden şüphelenmek gerekir. Balgamda verem mikrobunun gösterilmesi ya da kültürde üretilmesi gereklidir. Hastanın semptomları (yakınma) ve röntgen bulguları, hastalıktan şüphelenmeyi sağlar. Verem savaş dispanserinde teşhis ve tedavisi ücretsizdir. Tedavisi standarttır. Tedavide bütün ilaçlar verem savaşı dispanserinden ücretsiz verilir.

 

 

Dünya Sağlık Örgütü’ nün hedefi hastaların %70’ inin bulunması ve bu hastaların %85’ inin başarı ile tedavi edilmesidir. Türkiye’nin, 2010 yılı olgularda tedavi başarısı %89,2’dir. İlimizin tedavi başarısı ise %89,4’ tür” dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , Miniklere, verem, hastalığı, anlatıldı,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Çok Bulutlu
Güncelleme: 20.01.2019
Bugün
-
Pazartesi
-
Salı
-
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Afyon

Güncelleme: 20.01.2019
İmsak
06:38
Sabah
08:06
Öğle
13:16
İkindi
15:50
Akşam
18:14
Yatsı
19:35
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı