Engellilik kişinin kendi elinde değildir

Afyonkarahisar İnternet Habercileri Derneği Başkanı aynı zanda, MS Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı olan, İsmail Ögeday 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle açıklama yaptı.

00:43:20 | 2020-05-10

 

Afyonkarahisar İnternet Habercileri Derneği Başkanı aynı zanda, MS Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  Başkanı olan, İsmail Ögeday 10-16 Mayıs Engelliler Haftası  nedeniyle açıklama yaptı.

 

Başkan Ögeday,

 

10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nın, engellilerin hakları, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi açısından bilinç oluşturulması gerektiğini, engellilerin topluma kazandırılmasında sosyal devlet ve yardımsever birey olmanın önemini pekiştirdiğini dile getirdi.

 

Başkan Ögeday şöyle devam etti;

 

"Engellilik konusu yalnızca engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren önemli bir konudur. Engellilik, sosyal hayatı engelleyen bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmelidir. Bu nedenle her fırsatta onları kucaklayarak eşit ve değerli vatandaşlar olduklarını göstermeliyiz.

 

Engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak, toplumla bütünleşmelerini sağlamak, geleceğe umutla bakan bireyler olarak onların da toplumsal sorumluluk almalarına öncülük etmek, dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın güçlenmesini sağlayacaktır.

 

Ülkemizde de engelli kardeşlerimizin; toplumsal hayatta etkin bir birey olarak yer alabilmesi, eğitimden sanata hatta spora kadar her türlü sosyal faaliyetlerden aktif bir şekilde faydalanması ile ilgili olarak gerekli düzenlemeler daha fazla bir şekilde hayata geçirilmelidir.

 

Bu çerçevede engelli kardeşlerimiz, hayatın her alanında kendilerine düne göre çok daha fazla yer bulma imkânına kavuşacaktır.

 

Engelli olmalarına rağmen, hayat mücadelesi veren ve hayatlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli bireylerimiz bizim için, birer güç kaynağıdır. Tüm zorluklara rağmen spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına, her alanda önemli başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin verdikleri mücadele takdire şayandır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, 10-16 Mayıs Engelliler Haftasının, tüm engelli kardeşlerimiz ile ilgili toplumsal farkındalığın artmasına, onların hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atılmasına vesile olmasını diliyorum. Tüm engelli kardeşlerimize sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşam temenni ediyorum” dedi.
ETİKET :   Engellilik kişinin kendi elinde değildir

Tümü
UA-134287545-1