Artık dar sokaklar itfaiye için engel değil

İtfaiye teşkilatını Türkiye standartlarının üzerine taşımak isteyen Afyonkarahisar Belediyesi, daha önce dar sokaklarda çıkan yangınlara müdahale etmek için filosuna kattığı tam donanımlı araca bir yenisini daha ekledi.

03:14:40 | 2019-03-02

Hem yangın söndürme hem de kurtarma ekipmanlarına sahip aracın tanıtımı için Fakıpaşa Mahallesi’nde tatbikat yapıldı. AK Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek’in de katıldığı tanıtım programında Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 112 ihbar hattını arayarak atık madde yangını ihbarında bulundu.

 

İhbarı alan ekipler 5 dakika gibi kısa bir süre içinde Fakıpaşa Mahallesi’nin dar sokaklarından geçerek yangına müdahale etti. Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Demirkapu, İtfaiye Müdürü Cem Kasapoğlu mahalle muhtarları ve vatandaşların katıldığı tatbikat gerçeğini aratmadı.

 

“AMBULANSLAR DAHİ GİREMİYOR” 

Tatbikatın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban; “Fakıpaşa Mahallemiz, Akmescit, Tacıahmet, Olucak, Taşpınar, Burmalı Mahallesi gibi eski yerleşim bölgelerimizde maalesef çok dar sokaklarımız var. Şuanda içerisinde bulunduğumuz Fakıpaşa Mahallesi Süt Dede Camii Sokakta tatbikat olarak yangına müdahale ettik. Buraya maalesef ambulanslar dahi giremiyor.

 

Burada bir yangın olsa müdahale etme şansımız yoktu ancak, iki sene önce ilk aracımızı almıştık. Bu sene ise daha donanımlı yeni bir aracı daha filomuza kattık. Dünyada sadece Mitsubishi firması otomobil genişliğinden daha az genişliğe sahip özel bir araç üretmiş ve bu aracı Türkiye’de ilk alan Belediyelerden bir tanesiyiz” dedi.

 

ARAMA KURTARMA İÇİN ÖZEL DONANIMLI 

Aracın sadece yangın müdahaleleri için değil, arama kurtarma çalışmaları için özel bir donanıma sahip olduğunu ifade eden Başkan Çoban; “Dar sokaklı mahallelerimizde yangınlara itfaiyemiz müdahale edecek durumda. Bu araçlarımızda hava basınçlı köpük sistemi var. İçerisine 1,5 ton su alıyor. Hava basınçlı köpük sistemi sayesinde aracımızı 15 ton suyun etki edebileceği yangın müdahale sistemine dönüştürebiliyoruz.

 

Aracımız sadece yangın söndürme aracı değil, arama kurtarma çalışmaları için de özel bir donanıma sahip. Benim kullandığım, Belediyemize ait aracımızın eni 1,80 gelirken, bu aracımız 1,70 geldi. Otomobilden daha dar. Yüksekliği de 2.20 civarında olduğu için her yere çok rahat bir şekilde girip çıkabiliyor. Aracımızı dövizde yaşanan yükselişten önce sipariş vermiştik. Bize 1 milyon TL’ye mal oldu.

 
ETİKET :  

Tümü
UA-134287545-1